GENÇLERİN Abur Cubur DİYETLERİ DOĞURGANLIĞA KALICI HASARLARA NEDEN OLABİLİR

Doktorlar, fast food yiyen gençlerin sadece uzun vadeli sağlıklarını riske atmakla kalmayıp, aynı zamanda çocuk sahibi olma şanslarını da sınırladığını söyledi.

Düzenli olarak abur cubur tüketiminin sperm kalitesine verdiği önemli zarar, Harvard Üniversitesi’ndeki bilim adamları tarafından yapılan bir çalışmada özetlenmiştir.

BAE’deki doğurganlık doktorları bulguları destekledi ve pizzaların, hamburgerlerin ve diğer yüksek oranda işlenmiş yağlı yiyeceklerin sperm üreten Sertoli hücreleri üzerinde yıkıcı bir etkisi olabileceğini söyledi.

Daha sağlıklı bir diyete geçmek üç ay içinde sperm sayısını artırabilirken, uzmanlar bu yaşam üreten hücrelere verilen hasarın kalıcı olabileceği konusunda uyarıyor.

IVI Fertility Abu Dhabi kliniğinden Dr. Laura Melado, “Çalışma, genç yaşlarımızda sağlıksız bir yaşam tarzının yan etkilerini güçlü bir şekilde ortaya koyuyor” dedi.

“Bu sefer sağlıksız beslenmeyi erkek doğurganlığıyla ilişkilendiriyor.

“Doğurganlık gençlerimizin henüz düşündüğü bir şey olmasa da, bulgular yine de alarm vermelidir.”

Çalışma, düşük sperm sayısı Dünya Sağlık Örgütü tarafından 39 milyondan az olarak sınıflandırıldığında, çoğunlukla işlenmiş abur cubur yiyen genç erkeklerin, daha dengeli ve bitki bazlı diyetler bildirenlere kıyasla, boşalma başına 25,6 milyon sperme sahip olduğunu buldu.

Rapor, diyet değişikliği yoluyla üç ay içinde sperm sayısında bir artış olduğunu kaydetti, ancak sperm üretimine yardımcı olan Sertoli hücrelerine verilen hasarın onarılamaz olduğunu buldu.

Çalışma için yaş ortalaması 19 olan yaklaşık 3.000 erkeğin tıbbi verileri toplandı.

Genç katılımcılar, onları dört diyete sınıflandıran bir anketi yanıtladı.

Kategoriler ağırlıklı olarak abur cubur, çoğunlukla tavuk, balık, sebze ve meyveden oluşan ihtiyatlı bir diyet, işlenmiş et, kepekli tahıllar, soğuk balık ve mandıradan oluşan bir İskandinav diyeti ve geleneksel bir vejetaryen diyetiydi.

Büyük ölçüde abur cubur diyeti yapanların sperm konsantrasyonu, hacmi ve hareketliliği, diğer diyetlere kıyasla en kötü olarak kabul edildi.

Hormonal testlerin sonuçları, tükenmiş Sertoli hücrelerini ortaya çıkardı.

Erkek kısırlığı, sperm sayısını, hareketliliğini ve şeklini belirlemek için semen analizi ile belirlenir.

Çalışma, genç yaşlarımızda sağlıksız bir yaşam tarzının yan etkilerini kuvvetle önermektedir.

Doktor Laura Melado

Sağlıksız yaşam tarzları, uyuşturucu kullanımı veya hormonal ve genetik bozukluklar gibi diğer birçok faktör erkek kısırlığına yol açabilir.

40 yaşın üzerindeki erkeklerin de gebe kalmakta zorluk çekmesi daha olasıdır.

Dr. Melado, tüm kısırlık vakalarının neredeyse yüzde 40’ının erkeklerle ilgili sorunlardan kaynaklandığını ve düşük sperm sayısının erkek kısırlığının bir numaralı nedeni olduğunu söyledi.

“Bu son çalışmanın sonuçlarının bir zihniyet değişikliği getireceğini ve somut eylemlere ve daha geniş bir anlayışa yol açacağını umuyoruz” dedi.

“Genel sağlığımız ve esenliğimiz için sağlıklı bir diyet tüketmenin ve aktif yaşam tarzına girmenin önemini yeterince vurgulayamayız.

“Orta Doğu’da, bu konuda hükümet tarafından yürütülen birkaç program halihazırda başlatıldı ve bu girişimleri tam olarak destekliyoruz.”

Programlardan biri, restoranlardaki yiyeceklerin kalori içeriğini daha erişilebilir hale getirmektir.

Ancak, akşam yemeklerinin restoranlarda daha bilinçli seçimler yapmasına yönelik bir Dubai Belediyesi girişimi iki yıldır rafa kaldırıldı. Sektöre, bu yılın başlarında açıklanan yeni bir zorunlu kurala uyması için daha fazla zaman verildi.

Obezite salgını genç erkek ve kız çocuklarında hormonal sorunlara neden oluyor

Pankaj Shrivastav

Dubai ve Sharjah’daki Conceive Jinekoloji ve Doğurganlık Hastanesi direktörü Dr. Pankaj Shrivastav, “Bir soruna neden olabilecek sadece abur cubur değil, tüketilen toplam kaloridir” dedi.

“Obezite salgını genç erkek ve kız çocuklarında hormonal sorunlara neden oluyor.”

Sağlık yetkilileri, BAE’de gençlerin yüzde 40’ının aşırı kilolu veya obez olabileceğini tahmin ediyor, bu da üreme ve kendi refahları üzerinde etkileri var.

Dr. Shrivastav, “Erkekler aşırı derecede obez olduklarında, erkeklik hormonu testosteronu östrojene dönüştürmek için çalışan çok sayıda yağ hücresine sahip olurlar” dedi.

“Sperm kalitesi üzerinde azalan libido ve etki bulacaklar.

“Kilo alan kızlar, erkeklik hormonu androjenin daha fazla üretildiği gizli polikistik over sendromundan muzdarip olabilir, bu nedenle her iki cinsiyet için de bir sorundur.”

Araştırmalar, düzenli olarak fast food yemenin yalnızca erkeklerin doğurganlığını engellemediğini buldu.

Geçen yıl Avustralya, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve İrlanda’dan 5.598 kadın üzerinde yapılan bir anket, haftada dört veya daha fazla fast food yiyenlerin hamile kalmalarının, hiç veya nadiren yemeyenlere göre yaklaşık bir ay daha uzun sürdüğünü buldu. .

Uzmanlar, iyi bir diyetin gebe kalma şansını artırdığını öne sürdüğünü söyledi.